نمای کراتین وال و تفاوت آن با نماهای ساختمانی

در نمای کراتین وال شیشه ای مزیت اصلی سیلیکون خاصیت ارتجاعی و چسبندگی آن است و در عین حال می تواند در برابر اشعه تابش فرابنفش مقاومت خوبی داشته باشد.

هنگامی که به یک ساختمان نگاه می‌کنیم، آنچه برای اولین بار توجه ما را به خود جلب می کند، ظاهر و نمای آن ساختمان است.

در واقع باید بگوییم، که نما، پوسته هر ساختمان است و نقش بسیار مهمی در زیبایی، جذابیت و عایق‌بندی ساختمان‌ها ایفا می‌کند.

معمولا در طراحی نمای ساختمان، معماران و سازندگان با توجه به شرایط آب و هوایی، موقعیت جغرافیایی، تعداد طبقات ساختمان، سلیقه افراد و بودجه‌ای که وجود دارد، به انتخاب نوع مصالح مربوط به نمای ساختمان اقدام می‌کنند.

نمای کراتین وال و تفاوت آن با نماهای ساختمانی

نمای بیرونی ساختمان به منزله یک لایه محافظ برای ساختمان است، که نه تنها آن را در برابر عوامل مختلف آب و هوایی محافظت می‌کند، بلکه نقش بسیار مهمی در زیبایی ساختمان نیز دارد.

نمای ساختمانی و طراحی نمای ساختمان مسکونی، به ظاهر و منظره شهری هم شکل می‌دهد و اهمیت فراوانی در شهرسازی دارد.

به این ترتیب، طراحی نماهای مختلف ساختمانی باید با یکدیگر هماهنگی زیبایی داشته باشند. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشیم، هماهنگی درب ورودی ساختمان با هارمونی نمای ساختمان است.

از جمله نماهای پرطرفدار برای ساختمان‌ها، می‌توان به نمای سنگی، نمای آجری و نماهای طراحی شده با شیشه اشاره کرد.

در نماسازی ساختمان از مصالح مختلفی از جمله فلز، سنگ، آجر، کامپوزیت، بتن، چوب، شیشه و آلومینیوم استفاده می‌شود، که هر کدام مزایای خاص خود را دارند.

در این مقاله به معرفی یکی از کاربردی‌ترین و زیباترنی نماهای ساختمانی، یعنی نمای کراتین وال می‌پردازیم.

نمای کراتین وال و تفاوت آن با نماهای ساختمانی

نمای کراتین وال چیست؟

نمای لامل، یا همان نمای کراتین وال، یکی از سیستم‌های نمای مدرن ساختمانی است، که ساختاری خود ایستا دارد.

ساختار خود ایستا، به ساختاری گفته می‌شود، که سنگینی وزن بالای شیشه را بر روی سازه کراتین وال یا همان لامل‌ها و شاسی کشی‌های مربوطه نگه می‌دارد و هیچ گونه بار مرده‌ای را بر ساختمان تحمیل نمی‌کند.

در واقع نمای کراتین وال یا اصطلاحا لامل، نمایی شیشه‌ای است، که در صورت نصب شدن صحیح، سنگینی حاصل از وزن شیشه‌ها و بار انرژی‌های حاصل از باد، طوفان و بارندگی‌ها، معمولا متوجه پوسته خارجی نمای ساختمان می‌شود و متوجه خود ساختمان نخواهد بود.

در واقع، می‌توان گفت که سیستم نمای کراتین وال، یک سازه مجزا در ساختمان به شمار می‌رود. نمای کراتین وال با نام لاتین curtainwall، یکی از انواع نماهای شیشه‌ای ساختمان و بهترین نمای شیشه‌ای ساختمان از نظر مسائل سازه در ارتفاع به شمار می‌رود. در این نوع نما معمولا از مصالح سبک، به ویژه ترکیبات حاصل از آلومینیوم و شیشه استفاده می‌شود.

در واقع نمای کراتین وال جزء دسته‌بندی نماهای خشک و نماهای تهویه شونده به شمار می‌رود، که زیبایی خاصی نسبت به نسل قبل از خود دارد. نسل قبل از نمای کراتین وال، نمای فریم لس روی آهن نام داشت.

نمای کراتین وال و تفاوت آن با نماهای ساختمانی

در این نسل، با نصب سیستم فریم لس روی آهن، مشکلات متعددی از نظر آب بندی و هوابندی به وجود می‌آمد.

مورد دیگری که بهتر است، درباره نمای کراتین وال بدانید، آن است، که استراکچر آلومینیومی لامل کراتین وال قابلیت نصبِ سایر متریال‌های پوششی از قبیل ورق آلومینیوم کامپوزیت نمای سرامیکی را با توجه به محاسبات سازه‌ای دارا است.

پیش از پرداختن به هر گونه جزییات، باید تعریف درستی از نمای کراتین وال داشته باشیم. Curtain Wall اصطلاحی انگلیسی برای نوعی نما است، که معادل آن در فارسی، با عبارت دیوار پرده‌ای شناخته می‌شود.

دیوار و پرده هر دو حائل‌ها و فاصله‌هایی بین دو فضا هستند، یکی از آن‌ها به عنوان فاصله‌ای سخت و سنگین و دیگری به عنوان حائلی سبک و قابل انعطاف شناخته می‌شود.

از ترکیب این دو عبارت یا در حقیقت این دو نوع حائل، محققان به ترکیبی دست پیدا کرده‌اند که هم استحکام و مقاومت دیوار را دارد و هم زیبایی و سبکی پرده را دارا شده است.

به این ترتیب، نام انرا کراتین وال Curtain Wall برای این نوع نما انتخاب شده است. نماهای کراتین وال از آنجا که هیچ باری از خود ساختمان را به دوش نمی کشند و تنها نیروهایی که تحمل می‌کنند، نیروی وزن خودشان و همچنین نیروهای جانبی نظیر باد، باران و طوفان است، به همین دلیل،‌ سازه‌های خود ایستا نام گرفته‌اند.

نمای کراتین وال، انواع و اقسام و زیادی دارد و پر کاربردترین آن‌ها که حتما شما هم زیاد در ساختمان‌های ساخته شده در کوچه‌ها و خیابان‌های اطراف محل زندگی‌تان دیده‌اید، نماهای کراتین وال شیشه‌ای هستند.

از ویژگی‌های مهم نمای کراتین وال، می توان به عایق حرارتی، رطوبت و صوتی بودن آن اشاره کرد. این ویژگی در نمای ساختمان، باعث بهینه سازی دمای محیط و نور می‌شود.

به این ترتیب، مصرف انرژی‌های مختلف از جمله برق در ساختمان‌هایی که نمای کراتین وال دارند کاهش می‌یابد.

از سوی دیگر، از آنجایی که کراتین وال‌ها سازه‌هایی بسیار سبک هستند و بار کلی وارد بر ساختمان را کاهش می‌دهند، بنابراین مقاومت خوبی در برابر زلزله دارند

نمای کراتین وال و تفاوت آن با نماهای ساختمانی

نصب نمای کراتین وال بسیار آسان‌تر از نصب سایر نماهای ساختمانی است. این نما همچنین زیبایی فراوانی دارد و از نظر قیمت، نسبت به سایر نماهای ساخمانی مقرون به صرفه‌تر است.

اگر بخواهیم کمی فنی‌تر به تعریف نمای کراتین وال بپردازیم، کراتین وال‌ها در واقع شاسی‌ها و لامل‌هایی هستند، که در اطراف نمای پروژه ساختمانی قرار می‌گیرند.

در این نوع نما، شیشه‌هایی که قرار است، به عنوان نمای ساختمانی نصب شوند، به جای اینکه روی خود ساختمان قرار بگیرند، روی سازه کراتین وال نصب می‌شوند.

به این ترتیب، وزن وارد شده حاصل از نصب شیشه‌ها بر ساختمان کاهش پیدا می‌کند. این کاهش وزن باعث می‌شود که مقاومت ساختمان نسبت به زلزله افزایش یابد.

نماهای کراتین وال زیادی بر روی ساختمان‌های بزرگ و معروف شهر تهران نصب شده است، که با کمی دقت می‌توانید متوجه آن‌ها شوید.

نمای کراتین وال و تفاوت آن با نماهای ساختمانی

همان طور که اشاره کردیم، ساختار اصلی و هسته کراتین وال یا استراکچر آن از شاسی و لامل تشکیل و سپس شیشه‌ها یا سایر پوشش‌ها بر روی آن‌ها با دقت و ظرافت نصب شده است.

حالا حتما این سوال برای‌تان به وجود آمده است، که لامل چیست، لامل‌ها در واقع همان سازه آلومینیومی هستند، که شیشه‌های نما روی آن‌ها نصب می‌شوند.

این لامل‌ها در دو جهت افقی و عمودی نصب می شوند و فضایی مشبک، مناسب با نصب صفحات شیشه ای یا غیره را ایجاد می‌کنند.

به لامل‌های عمودی مولیون و به لامل‌های افقی مربوط به نمای کراتین وال ترنسم می‌گویند. لامل‌ها نیز با توجه به طراحی نمای کراتین وال و کاربردی که دارند، دارا انواع مختلفی هستند.

شناخته شده‌ترین انواع لامل‌ها، شامل لامل‌های آلومینیومی، لامل‌های فولادی و لامل‌های چوبی است. در حال حاضر، لامل آلومینیومی پر کاربردترین نوع لامل است.

سطح مقطع لامل ها نیز به گونه‌ای توسط مهندسان طراحی شده است، که بتوانند لامل‌ها را با شیارهای مشخصی که بر روی آن‌های وجود دارد، در هم قفل کنند و یا هنگام نصب، شیشه‌ها در فضای بین مولیون و ترنسم قرار گیرند.

همچنین طراحی آن‌ها، به گونه‌ای است، که بتوان شیشه‌ها را با لاستیک‌های مخصوصی به نام EPDM در برابر نفوذ و هدر رفتن حرارت عایق بندی کرد. از این رو نماهای کراتین وال عایق صوتی، حرارتی و رطوبتی بسیار خوبی به شمار می‌روند.

همان طور که پیش از این گفتیم، لامل‌ها دارای انواع مختلفی همچون لامل‌های فولادی، چوبی و آلومینیومی هستند که بهترین نوع آن‌ها لامل آلومینیومی است.

معمولا در اغلب پروژه‌های داخل کشورمان، مشاهده می‌کنیم که از لامل‌های آلومینیومی استفاده شده است.

علت استفاده از لامل‌های آلومینیومی، این است که نمونه‌های فولادی و چوبی به علت دارا بودن مشکل خوردگی و وزن بالا، باعث بروز مشکلاتی در عایق بندی می‌شوند.

همین موضوع باعث شد، که این لامل‌ها خیلی زود از صحنه صنعت نمای ساختمانی حذف شوند.

در مقابل، نمونه آلومینیومی لامل‌های و آلیاژهای مشابه آن، به دلیل دارا بودن خواصی نظیر استحکام بالا در عین سبکی، توانایی جیگ و فیکسچر بودن بالا به منظور عایق بندی رطوبتی و هوادهی بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

همین مزیت‌‌های به ظاهر ساده، باعث شده است، که طراحان، معماران و مهندسان ساختمانی، علاقه بسیار زیادی به استفاده از نمای کراتین وال با لامل آلومینیومی داشته باشند.

سیستم‌های مربوط به نمای کراتین وال، از نظر نصب نیز به دو نوع تقسیم بندی می شوند. نوع اول فریملس (framless) یا همان بدون نمایان شدن خطوط ظاهری نمایان نام دارد و نوع دوم به فیس کپ (facecap) یا در پوش دار معروف است.

نمونه فریملس نماهای کراتین وال، خود به دو زیر مجموعه فول فریم (full frame) و یو فریم (Ufram) تقسیم‌بندی می‌شوند که هر کدام از این انواع با توجه به شرایط پروژه ساختار نما و سایر عوامل، توسط مهندسان و معماران حرفه‌ای انتخاب و پس از انجام کامل طراحی از نظر فنی و زیبایی شناختی در محل پروژه نصب می‌شوند.

درباره تاریخ نمای کراتین وال چه می‌دانید؟

در این قسمت، قصد داریم شما را با تاریخ شکل‌گیری نمای کراتین وال آشنا کنیم. جالب است بدانید، که در قرن نوزدهم با توسعه استفاده از پنل‌های شیشه‌ای بزرگ در ساختمان‌ها، سیستم‌های نمای کراتین وال نیز ظهور کردند.

از اواسط دهه سی میلادی و با شروع استفاده از آلومینیوم در صنعت ساختمان، استفاده از نمای کراتین وال رواج بیشتری پیدا کرد.

نماهای کراتین وال، سیستم‌های غیرسازه‌ای پوششی برای دیواره‌های خارجی ساختمان هستند، که معمولا در نمای ساختمان‌های بزرگ و چند طبقه کاربرد دارند.

نمای کراتین وال، حائلی ما بین دیوار داخلی و فضای بیرون به حساب می‌آید و بر همین اساس وزن و بارهای اعمال شده‌ای مانند باد و لرزه‌های شدید را بر روی سازه‌های اصلی ساختمان کاهش می‌دهد. همین موضوع، یکی از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از نمای کراتین وال به جای نماهای سنتی ساختمان است.

نماهای ساختمانی کراتین وال از یک قاب آلومینیومی سبک تشکیل شده‌اند. در هنگام نصب و اجرای کراتین وال، پنل‌های مات و شفافی که معمولا از جنس شیشه هستند، در میان فریم‌های مشخص نصب می‌شوند.

نماهای کراتین وال را می‌توان با ترکیبی از سایر سیستم‌های دیگری همچون چوب، به سبک و سیاقی مدرن تر طراحی کرد، تا علاوه بر زیبایی از عایق بالاتری نیز برخوردار باشد.

لامل چیست و چه ارتباطی با نمای کراتین وال دارد؟

به استراکچر آلومینیومی نمای کراتین وال یا در واقع همان پروفیل‌های آلومینیومی که شیشه‌های نمای کراتین وال بر روی آن‌ها سوار می‌شوند، در اصطلاح فنی لامل گفته می‌شود.

لازم است بدانید، که در نمای کراتین وال، لامل‌ها در دو بخش افقی و عمودی ارائه می‌شوند. همان‌طور که در ابتدای این مقاله گفتیم، لامل‌های افقی ترنسم و لامل‌های عمودی مولیون نامیده می‌شوند.

لازم به ذکر است که در اجرای سیستم‌های مربوط به نمای کراتین وال، به طور معمول ترنسم یا لامل افقی در سایز طولی کوچک‌تری نسبت به مولیون یا لامل عمودی ارائه می‌شود.

نمای کراتین وال و تفاوت آن با نماهای ساختمانی

اما توجه داشته باشید، که با این وجود، عرض لامل‌ها باید با یکدیگر برابر باشند.

وجود این اختلاف سایز در طول لامل‌ها به خاطر آن است، که بیشتر بار شیشه‌های نما بر روی لامل‌های عمودی یا مولیون‌ها خواهد بود، اما در افق دید، بعضی از طراحان، سازندگان ساختمان و آرشیتکت‌های معمار، به دلیل بالا رفتن سطح زیبایی بصری نما از داخل، اندازه طولی ترنسم و مولیون را با یکدیگر برابر در نظر می‌گیرند. البته این موضوع کاملا به ظرافت طراح و سازنده در طراحی نما و معماری بستگی دارد.

لامل‌ها، از نظر برند و جنس متریال، انواع مختلفی دارند. لامل‌های در کشورهای مختلفی تولید می‌شوند، که یکی از کشورهای مهم تولید کننده این سازه‌ها، کشور آلمان است.

این سازه‌ها از نظر جنس متریال به دسته‌های مختلف لامل آلومینیومی (Aluminium Curtainwall) لامل فولادی (Steel Curtainwall) و لامل چوبی (Timber Curtainwall) تقسیم بندی می‌شوند.

نمای کراتین وال و تفاوت آن با نماهای ساختمانی

عایق بندی در لامل نمای کراتین وال چگونه است؟

نماهای دارای لامل به شیوه‌ای طراحی می‌شوند، که قابل عایق شدن در بهترین حالت ممکن باشند و از ساختمان در برابر نیروهای جوی و زیست محیطی مربوط به منطقه جغرافیایی‌شان محافظت کنند.

به همین دلیل در طراحی لامل‌هایی با مقاطع آلومینیومی، به صورت اصولی شیارهایی تعبیه شده است، که بتوان لاستیک‌های EPDM را برای اعمال ترمال بریک (Thermal Break) به سازه متصل کرد.

برای بالاتر رفتن سطح عایق‌بندی کار در برخی از سیستم‌های نمای ساختمانی کراتین وال، از لاستیک‌های پلی آمید نیز استفاده می‌شود و استفاده از ترمال بریک (Thermal Break) در هر سیستم کراتین وال، مختص به خود آن سیستم طراحی خواهد شد.

به طور مثال در سیستم نمای کاور کپ (Cover Cap) یا اصطلاحا درپوش دار، پلی آمید روی لامل قرار می‌گیرد، اما در سیستم فریم لس استپ یونیت (Full Frameless)، پلی آمید درون خود لامل‌ها جای‌گیری می‌شوند.

در واقع می‌توان گفت، که مراحل ساخت لامل‌ سیستم‌هایی که پلی آمید روی لامل قرار می‌گیرد یا درون لامل‌های جای‌گیری می‌شود، از سایر سیستم‌ها مجزا است.

سیستم‌های نمای کراتین وال، که دارای لامل هستند، به دلیل شکل ظاهری و داشتن عایق‌های حرارتی از عایق‌بندی بالایی برخوردار هستند و نفوذ پذیری در این دسته از سیستم‌های مربوط به نمای ساختمان امکان پذیر نیست.

نمای کراتین وال و تفاوت آن با نماهای ساختمانی

نمای کراتین وال چه تفاوتی با سایر نماها دارد؟

یکی از سیستم‌های نمای مدرن ساختمانی، نمای کراتین وال است، که ساختاری کاملا جدا و مستحکم دارد.

در واقع این نما به سبکی تولید و نصب می‌شود، که سنگینی زیاد شیشه‌های نما، وزن خود را بر روی سازه کراتین وال یا همان لامل‌ها و شاسی کشی‌های نما می‌اندازد.

در نتیجه هیچ بار مرده‌ای که حاصل از وزن شیشه‌ها و بار انرژی‌های حاصل از باد، طوفان یا زمین لرزه باشد، بر روی نما سنگینی نمی‌کند و هیچ تأثیری بر روی سازه ساختمان ندارد.

در واقع می‌توان گفت،‌ که سیستم نمای لامل یا کراتین وال، یک سازه کاملا جدا از ساختمان به شمار می رود.

اما سایر نماهایی مانند چوب، آجر یا سنگ اینگونه نیست و بر روی دیواره خارجی ساختمان نصب می‌شود. بنابراین ساختمان باید توانایی تحمل وزن این نماها را داشته باشد.

در مورد تفاوت میان نمای فریم لس و فیس کپ در نمای کراتین وال، باید دید بیرونی نما را در نظر گرفت.

در نمای فیس کپ، المان‌های آلومینیومی عمودی و افقی نصب شده در نمای کراتین وال کاملا قابل مشاهده است و شیشه‌ها را ازهم متمایز می‌کند، ولی در نمای فریم لس، المان‌های آلومینیومی بیرونی حذف می‌شود و سازه‌های اصلی زیر شیشه‌های نمای فریم لس از بیرون ساختمان پنهان است.

به این ترتیب، دید یک دست و زیباتری را به نمایش می‌گذارد.

نمای کراتین وال و تفاوت آن با نماهای ساختمانی

خب، در این مقاله، به تعریف کلی نمای کراتین وال و تفاوت آن با سایر نماها پرداختیم، برای مطالعه جزییات بیشتر درباره این نمای ساختمانی، می‌توانید به مقاله همه جزییاتی که باید درباره نمای کراتین وال بدانید! مراجعه کنید.

همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره نماهای کراتین وال و لامل‌های آلومینیومی، می‌توانید با شرکت زودرن در تماس باشید. زودرن، ارائه دهنده انواع درب، پنجره و سایر محصولات آلومینیومی آلومینیومی است و محصولات خود را با تعهد به کیفیت، دوام، قیمت مناسب و خدمات پس از فروش ارائه می‌کند.

شرکت زودرن، جهت جلب رضایت شما عزیزان تمامی مواد اولیه را از به نام‌ترین تولید کنندگان داخلی و خارجی تهیه می‌کند. زودرن با تولید فریم‌های زیبا و باکیفیت، به عنوان یک شرکت پیشرو در ایران شناخته می‌شود.

زودرن به عنوان نمایندگی رسمی پروفیل آلومینیومی بندینی، فعالیت می‌کند. بنابراین برای بررسی زیباترین و جدیدترین مدل‌های درب و پنجره آلومینیومی بندینی نیز می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. کارشناسان زودرن از هرگونه کمک و مشاوره به شما خوشنود خواهند شد.