پنجره upvc از چه تشکیل شده است

مواد تشکیل دهنده upvc

نمک خام و طعام مواد پایه تشکیل دهنده در و پنجره UPVC می‎باشد که از نفت سیاه، ماده اتیلن، نمک و کلر به دست می‎آید و به‎ وسیله پلیمریزاسیون، اتیلن،کلرو، وینیلک لرید با هم ترکیب می‎شود و پلیوینیل کلرید یا بصورت خلاصه PVC حاصل می گردد، که یک ماده پلاستیکی و قابل ارتجاع است.

امروزه PVC به عنوان یک ماده استاندارد در صنایع مختلف به خصوص ساختمان کاربرد فراوانی دارد. افزودنی ها با ترکیب کاهش‌ دهنده‌ های سرعت اشتعال، ضربه‌گیرها(Impact Modifiers) متعادل کننده‌ گرما (Heat Stabilizers)، پرکننده‌ها (Fillers)، کمک فرایندها (Processing Aids)، روان‌کننده‌ داخلی و خارجی (Internal&External Lubricants) و در مصارف خاص رنگ‌های صنعتی (Pigments)، اکسیـدتیتانیوم (Tio۲) به نمک طعام و نفت سیاه ماده ای حاصل می شود که خواص متفاوتی دارد که به آن UPVC به معنی غیر پلاستیک گفته می شود.

Un plasticized Poly Vinyl Chloride

Un plasticized Poly Vinyl Chloride که به اختصار UPVC می نامند که ماده ای بسیار سخت بوده که می توان گفت پلاستیک حرارت دیده می باشد که در پروسه تولید بوسیله اکسترودر به اشکال، فرم ها و مقاطع متفاوت (Profiles) تولید می شود.

upvc به علت داشتن مشخصات فوق ماده اولیه محصولات بسیاری اعم از پروفیل های درب و پنجره یو پی وی سی، کفپوش‎ها و دیوارپوش‎ها پانل‎های پوششی و لوله های صنعتی و… بوده و سهم عمده ای از بازار مصرف جهانی را به خود اختصاص داده است.

نکاتی درباره پنجره UPVC

  • upvc پلی وینیل کلرید غیر پلاستیک هست که معمولا به عنوان pvc سفت و سخت نیز مطرح میشود.
  • upvc بخاطر عدم وجود ماده فتالات(ماده ای که برای سلامت انسان مضر است) ماده ای کاملا امن است.
  • این ماده ۸۵ درصد از پنجره upvc را تشکیل می دهد.
  • علاوه بر این ماده، مواد افزودنیِ دیگری نیز جهت ایجاد خواص موردنیاز به ترکیب اضافه می‌شود که عدم وجود آن‌ها یا تغییر میزان به‌کاررفته درفرمولاسیون می‌تواند محصول نهایی ساخته‌شده را به‌ شدت تحت تأثیر قرار دهد.
  • از انجایی که upvc بسیار سفت و سخت می باشد از آن برای نگهداری نگهدارنده های دندان و دهان استفاده میشود.