ویژگی های پنجره دوجداره عایق چیست؟

عایق چیست

عایق چیست

پنجره دوجداره عایق
پنجره دوجداره عایق

امروزه اکثر پنجره های دوجداره و سه جداره ای که ساخته می شوند عایق هستند، یعنی این پنجره ها اکثرا عایق صوتی و عایق حرارتی هستند که در زمستان از ورود سرما جلوگیری می کند و همچنین گرما را داخل محیط نگه می دارد و در تابستان عایق گرما است که از ورود گرما و همچنین گرد و غبار جلوگیری می کند و سرما را داخل محیط نگه می دارد و همچنین در مکان هایی که صدای زیادی از بیرون به داخل می آید می تواند عایق صدا باشد و از ورود آن به داخل محیط جلوگیری کند.


البته برای ساخت پنجره دوجداره عایق برخی نکات را حین ساخت و نصب پنجره باید رعایت کرد که در ادامه مقاله به آن می پردازیم.


اگر بخواهیم تفاوت های پنجره دو جداره و سه جداره را بررسی کنیم می توانیم این موارد را نام بیریم : اولین مورد قیمت پنجره دو جداره و سه جداره است که تقریباً پنجره سه جداره ۲ برابر پنجره دو جداره است ، دومین تفاوت آن ها لایه های شیشه است ، به دلیل اینکه در پنجره سه جداره از سه لایه شیشه استفاده شده عایق بهتری در برابر صدا و گرما و سرما است.

سوم مورد که می توانیم به آن اشاره کنیم عایق دما است که پنجره سه جداره ۴۰ درصد بیشتر از پنجره دو جداره می تواند عایق دما باشد ، و آخرین مورد که می تواند شباهت آن ها باشد این است که وقتی از پروفیل های یو پی وی سی استفاده می کنید ، شیشه های دو جداره و سه جداره به خوبی قادر خواهند بود جلوی ورود گرد و غبار را بگیرند.

پنجره عایق
پنجره عایق

پنجره دوجداره عایق به خوبی در برابر بازتاب نور خورشید ، رطوب و تغییرات دما ، صدا و همچنین اکسید شدن در برابر هوای بیرون عایق کاری شوند. نکاتی که برای ساخت پنجره دوجداره عایق باید رعایت کرد شامل موارد زیر می باشند :

استفاده از لاستیک های مخصوص در ساخت پنجره دوجداره عایق :

لاستیک های مخصوصی برای عایق کاری پنجره دو جداره وجود دارد که از کیفیت خوبی برخوردارند و پس از گذشت زمان کیفیت اولیه خود را از دست نخواهند داد ، این لاستیک ها در بازار به نام لاستیک درزگیر یا لاستیک ای پی دی ام EPDM می باشد. لاستیک های ای پی دی ام امکان تعویض در صورت پارگی و خرابی را دارند همچنین این لاستیک ها را برای هر نوع پنجره ای نظیر پنجره یوپی وی سی و پنجره آلومینیومی ترمال بریک می توان استفاده کرد و قابلیت استفاده در پنجره های کشویی را نیز دارند.

این لاستیک ها احتیاج به آب بندی و رگلاژ دارند تا به خوبی وظیفه ی محافظتی خود را انجام دهند ، این لاستیک ها با کیفیت های متفاوتی در بازار موجود است و نوع مرغوب آن ها از استاندارد خوبی برخوردار هستند زیرا در آزمایشگاه ها و توسط دستگاه های مخصوص تست های مقاومتی را پشت سر گذاشته اند.
قیمت لاستیک ای پی دی ام در بازار نوسانات زیادی دارد ، به دلیل بالا رفتن قیمت ارز در کشور قیمت این لاستیک ها نیز تحت تاثیر قرار گرفته است.

استفاده از چسب سیلیکون در نصب پنجره دوجداره عایق :

چسب سیلیکون مخصوص عایق بندی پنجره است که در ۲ نوع خالص و سیلیکون ماستیک وجود دارد ، چسب سیلیکون از ترکیب اکسیژن و سیلیکون به دست می آید ، این چسب در برابر اشعه خورشید مقاوت بالایی دارد که می تواند حرارت را به خوبی دفع کند ، پس از نصب پنجره یو پی وی سی یا آلومینیوم مرحله ی عایق کاری و درز گیری با استفاده از چسب سیلیکون انجام می گیرد ، اگر بخواهیم ویژگی های چسب سیلیکون را نام ببریم علاوه بر مقاومت بالا در برابر اشعه خورشید می توانیم به موارد ضد آب بودن ، سهولت نصب و استفاده ، ترک نخوردن بر اثر تابش نور خورشید و همچنین خاصیت عایق بندی بالای آن اشاره کنیم.

عایق کاری پنجره دوجداره
عایق کاری پنجره دوجداره

گاهی اوقات استفاده کنندگان از پنجره های دو جداره در مواردی رضایت کامل از عایق بودن این پنجره ها ندارند به همین دلیل استفاده از روش های مناسب برای عایق کردن پنجره دوجداره باعث شده که این میزان از عایق بودن به حد قابل قبولی برسد.


پنجره های تولید شده با پروفیل یو پی وی سی و پروفیل های آلومینیوم باید عایق صدا ، حرارت و دما باشند برای اینکه این پنجره ها به خوبی از ورود سر و صدا جلوگیری کنند باید پروفیل های مصرفی چگالی مناسبی برخوردا باشند ، هر چقدر چگالی پنجره های یو پی وی سی و آلومینیومی بالاتر باشد عایق بهتری است به عبارتی چگالی بالای پروفیل با عایق بودن رابطه ی مستقیمی دارد.


از مهم ترین دلایل انتخاب پنجره دوجداره عایق توسط افراد برای نمای ساختمان، عایق صوتی بودن آن است ، خیلی از افراد در مکان هایی سکونت دارند که نزدیک بزرگراه ها ، جاده ها و خیابان های پر رفت و آمد است که بیش از پیش نیاز به پنجره دوجداره عایق یو پی وی سی و یا آلومینیومی را احساس کرده اند ، برای اینکه این پنجره ها عملکرد خوبی در برابر صدا، دما و حرارت داشته باشد باید اول از همه از مواد خام با کیفیت تولید شده باشند.

همچنین یراق آلات به کار رفته در پنجره دوجداره عایق نیز باید دارای کیفیت بالایی باشد در غیر این صورت از بین دستگیره های پنجره سر و صدا و حرارت و یا سرما وارد محیط می شود، به عبارتی حتی اگر مواد اولیه با کیفیتی در ساخت پنجره استفاده شده باشد ولی تولید آن به خوبی انجام نشده باشد، کیفیت نهایی از بین می رود.

پنجره آلومینیومی عایق
پنجره آلومینیومی عایق

از نکات مهم دیگر که برای خرید پنجره دوجداره عایق لازم است اندازه گیری دقیق پنجره است ، اگر اندازه گیری به طرز دقیقی صورت نگیرد پنجره ها نمی توانند عایق خوبی باشند یا اصلا به صورت کامل در چهار چوب مورد نظر قرار نمی گیرند که این مسئله از خاصیت عایق بودن پنجره دوجداره می کاهد و باعث هدر رفتن هزینه های شما می شود.


همچنین استفاده از شیشه های دو جداره یا سه جداره با کیفیت در ساخت پنجره دوجداره عایق نیز می تواند نقش مهمی در خرید شما داشته باشد ، هر چقدر کیفیت این شیشه ها بالاتر باشد، پنجره ها نقش عایق کاری خوبی در برابر صدا ، دما ، گرد و غبار و حرارت خواهند داشت.


این نکته نیز حائز اهمیت است که پنجره های آلومینیومی ترمال بریک به دلیل داشتن لاستیک های محافظ دو تکه عایق خوبی برای پنجره ها است و از ورود حرارت و گرد و غبار به خوبی محافظت می کند.

مشاهده پروژه های انجام شده پنجره دوجداره و نمای ساختمان توسط گروه صنعتی زودرن


با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید از شما عزیزان خواهشمندیم دیدگاه های خود را با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

پنجره دوجداره زودرن

مشاوره رایگان زودرن

با ما تماس بگیرید

۳۴۸ ۳۶ ۸۸۸ – ۰۲۱