در و پنجره دوجداره ضدسرقت

در و پنجره دوجداره ضدسرقت

در و پنجره دوجداره ضدسرقت

در و پنجره دوجداره ضدسرقت

در و پنجره دوجداره ضدسرقت چهار بخش مهم پروفیل، شیشه، دستگیره و یراق آلات دارد که هرکدام از آن‌ها باید ویژگی های خاص مربوط به خود را دارا باشند. قطعا داشتن آرامش و محیط زندگی و کاری امن یکی از دغدغه های مهم این روزهاست.

با توجه به رشد جمعیت، صنعت گسترده ساختمان‌سازی و مشغله‌های روزمره، همه مردم تمایل به داشتن خانه، ویلا، محل کار و یا مغازه‌ای امن و مطمئن هستند تا بتوانند از خود، خانواده و دارایی‌های‌شان، به بهترین شکل مراقبت و محافظت کنند.

درب و پنجره های دوجداره یکی از مهم‌ترین اجزای ساختمان به حساب می‌آیند. این قسمت‌های ساختمان می‌توانند مسیر دسترسی سارقان و دزدها به داخل ساختمان، ویلا، محل کار و یا مغازه ما باشند.

درب و پنجره ضدسرقت دوجداره نقش بسیار مهمی در زمینه ایجاد امنیت برای ساختمان‌ها ایفا می‌کند. در کشور عزیزمان ایران، فرهنگ و شرایط اجتماعی اقتضا می‌کند، که به هنگام ساخت و ساز، در فکر بهبود و افزایش امنیت نهایی ساختمان نیز باشیم. اینجاست که ضرورت و لزوم استفاده از درب و پنجره های دوجداره ضدسرقت ملموس می‌شود.

در این مقاله قصد داریم از زوایای مختلفی به بررسی اهمیت استفاده از در و پنجره دوجداره ضدسرقت و نصب آن‌ها در مرز بین داخل و خارج از ساختمان بپردازیم. پس در ادامه همراه ما باشید.

در و پنجره دوجداره ضدسرقت

اهمیت استفاده از پنجره دوجداره ضدسرقت

احساس امنیت، آرامش و رهایی از ترس ، یکی از نیازهای اساسی انسا‌ها در زندگی اجتماعی به شمار می‌رود. در جامعه امروز ما، امنیت دارای جایگاه‌های مختلفی است. امنیت در دو دسته جانی و مالی در واقع دو نوع از ضروری‌ترین انواع امنیت برای جامعه بشری می‌باشد.

انسان‌ها همواره خواهان زندگی در محیطی امن بوده‌اند. یکی از راه‌های افزایش امنیت جانی و مالی در زندگی، درب و پنجره های دوجداره ضدسرقت است. برای داشتن محیطی امن می‌بایست از انواع پنجره دوجداره ضد سرقت استفاده کنیم.

با به کار بردن درب و پنجره دوجداره ضد سرقت می‌توانیم محیطی امن و آرام را در خانه و محل کار خود فرآهم سازیم. پنجره یکی از نقاطی است، که سارقان می‌توانند از طریق آن به داخل ساختمان نفوذ پیدا کنند، اما با استفاده از پنجره دو جداره ضدسرقت می‌توان سدی در مقابل ورود آن‌ها به داخل ساختمان ایجاد کرد.

عوامل موثر بر ضدسرقت شدن پنجره دوجداره

امروزه عوامل مختلفی بر کاربردی‌تر شدن پنجره دوجداره ضدسرقت موثر هستند. در پنجره‌های دوجداره، برای ضدسرقت شدن، راهکارهای مختلفی وجود دارد. عواملی که بر ضدسرقت شدن درب و پنجره دوجداره موثر است، نوع پروفیل به کار رفته در آن‌ها، نوع شیشه‌های‌شان و یراق آلاتی که در ساخت آن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است، از جمله این عوامل به شمار می‌رود.

نقش پروفیل در ضدسرقت کردن پنجره دوجداره

بدنه پنجره دوجداره از پروفیل ساخته می‌شود. پروفیل نقش نگهدارنده اجزا را در پنجره دوجداره ایفا می‌کند. برای داشتن پنجره دوجداره ضد سرقت باید از پروفیل‌های استاندارد استفاده کنیم. علاوه بر این‌ها، استفاده از رین فورس تاثیر شگرفی بر ضد سرقت شدن پنجره دوجداره خواهد گذاشت.

طراحی پنجره نیز باید به گونه‌ای باشد که زهوار آن در محیط بیرونی قرار نگیرد و طوری قرار گیرد که سارقان بتوانند به راحتی زهوار را درآورده و وارد محیط شوند.

نقش شیشه در در و پنجره دوجداره ضدسرقت

از آنجایی که شیشه، اغلب بخش‌های یک پنجره را تشکیل می‌دهد، بنابراین سارقان با شکستن شیشه پنجره می‌توانند وارد محیط شوند. شیشه های دوجداره یا تک جداره معمولی به راحتی و در اثر فشار و ضربه شکسته می‌شوند و به این ترتیب راه ورود به محیط برای سارقین فراهم خواهد شد. از این رو برای داشتن پنجره دوجداره ضدسرقت باید از شیشه های ضد سرقت استفاده کنیم.

در و پنجره دوجداره ضدسرقت

انواع شیشه های ضد سرقت

شیشه‌های ضدسرقت دوجداره در دو نوع دوجداره لمینت شده و دوجداره ضد سرقت و ضد گلوله تولید می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر از هر یک از این دو نوع شیشه، در ساخت و تولید پنجره دوجداره استفاده شود، پنجره حتما ضدسرقت می‌شود. در ادامه به تعریف این مدل‌های پرداخته‌ایم:

شیشه دوجداره لمینت شده

این نوع شیشه از دو لایه بیرونی و داخلی تشکیل شده است. لایه بیرونی شامل دو لایه شیشه بوده که با استفاده از طلق PVB (پلی وینیل بوتیرال) به یکدیگر چسبیده‌اند. لایه داخلی از یک شیشه تک جداره که معمولا سکوریت است، تشکیل می شود. در صورت وارد شدن فشار و ضربه به شیشه لمینت شده، به علت وجود طلق بین لایه‌ها،‌ شیشه‌های لایه بیرونی فرو نخواهد ریخت و به این ترتیب از ورود سارقین به محیط داخلی ممانعت به عمل خواهد شد.

شیشه دوجداره ضدسرقت و ضد گلوله

این نوع شیشه دارای خاصیت ضد گلوله‌ای بوده و در صورت برخورد گلوله با آن به هیچ وجه داخل محیط خانه یا محل کار آسیب نخواهد شد. هنگام تولید این نوع شیشه‌های دوجداره جهت یافتن اطمینان از میزان مقاومت آن‌ها، برای پرتاب گلوله‌های فلزی با ابعاد معلوم و در ارتفاع معین، اقدام می‌کنند.

در و پنجره دوجداره ضدسرقت

نوع یراق آلات به کار رفته در پنجره

نوع یراق‌آلات به کار رفته در پنجره دوجداره ضدسرقت باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که به خاطر ضربه خوردن، وارد آمدن فشار و یا به خاطر به کار بردن ابزارآلات مخصوص، قابل باز و بسته شدن توسط غریبه‌ها نباشد. معمولا در نوع ضدسرقت از پنجره‌های دوجداره، از پین‌های قارچی شکل استفاده می‌کنند تا امنیت پنجره‌ها افزایش یابد.

اهمیت استفاده از در و پنجره دوجداره ضدسرقت

درب‌های ضدسرقت به دلیل طراحی مهندسی جذاب،‌ کاربردی و خوبی که دارند، تا اندازه زیادی باعث افزایش ضریب امنیت منازل می‌شوند.

درب‌های دوجداره ضدسرقت معمولا عایق صوتی بسیار خوبی هستند و اغلب دارای طول عمر طولانی و مناسبی می‌باشند.

تولید درب ضدسرقت از کشور ایتالیا آغاز شده و پس از ۵ سال تولید به کشور ترکیه منتقل شده است. در ترکیه ابتدا کارگاه‌های کنتور و دامپرسازی برای تولید درب‌های ضد سرقت اقدام کردند.

آن‌ها درب‌های ضدسرقت تک قفل تولید می‌کردند. شرکتی اقدام به تولید قفل‌های درب ضدسرقت ترک کرد. این شرکت درب‌هایی با دو قفل جدید ضدسرقت تولید کرد. با پیشرفت صنعت در و پنجره ضدسرقت در کشور ترکیه، کم کم شرکت‌های تولید رویه درب ضدسرقت ترک نیز به وجود آمد. این دسته از شرکت‌ها معمولا فقط به تولید رویه درب اقدام می‌کنند و در این زمینه مشهور شده‌اند. در حاضر صنعت درب ضدسرقت دارای بخش‌های مختلف، تقسیم‌بندی‌شده و متنوعی می‌باشد.

انواع درب ضدسرقت

اگر به دنبال انتخاب درب ضد سرقت مناسب برای منزل خود هستید، بدون تردید به فکرتان خطور کرده است،‌ که درب‌های ضدسرقت چه انواعی دارند؟

اگر موضوع هزینه را برای انتخاب درب ضدسرقت در نظر نگیریم، باید بدانیم که درب های ضدسرقت در برندهای مختلفی وجود دارد.

در حال حاضر، بازار از درب‌های ضدسرقت با برندهای ترکیه‌ای و چینی پر شده است. با این وجود برخی درب‌های ضدسرقت وجود دارند، که در داخل کشور تولید می‌شوند و بسیار باکیفیت‌تر هستند.

اگر بخواهیم درباره کیفیت درب های ضدسرقت موجود در بازار واقع‌بین باشیم، در حال حاضر درب های ضد سرقت ایرانی با درب‌های تولیدشده در کشور ترکیه هم‌طراز هستند.

البته درب‌های ایرانی در دراز مدت کیفیت و ماندگاری درب‌های ضدسرقتی با برند ترک را ندارند.

میزان محبوبیت تولیدات ترکیه در بازار ایران معمولا بسیار بالاتر از محصولات داخلی کشورمان است. البته چینی‌ها نیز با اختلاف بسیار در انتهای جدول تقاضای خریداران ایرانی قرار گرفته‌اند.

در و پنجره دوجداره ضدسرقت
در و پنجره دوجداره ضدسرقت

اجزای در ضدسرقت

درب‌های ضدسرقت یکی از پیش‌بینی‌هایی است که برای بالا بردن امنیت اماکن و ساختمان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این گونه درب‌ها دارای اجزا و تکنولوژی ساختی متفاوت با درب‌های معمولی هستند. در ساخت این گونه از درب‌ها، اجزا و قطعات مختلفی استفاده شده است، تا به افزایش میزان ایمنی درب کمک کند.

برای ساخت درب‌های ضد سرقت از ورقه فلزی، قفل، یراق آلات (دستگیره، درکوب، چشمی، قفل پستچی) و همچنین ورقه ام دی اف با روکش طبیعی و گاه مصنوعی استفاده می‌شود.

درباره درب‌های ضدسرقت باید به سایر ویژگی‌های دیگر آن‌ها، از قبیل آتشپاد بودن، عایقی برای گرما و سرما، رطوبت و صدا نیز توجه کرد.

درب های ضد سرقت علاوه بر این که امنیت خانه را در برابر سرقت تأمین می‌کنند، باید در مقابل وقوع حوادث غیرقابل پیش‌بینی همچون زلزله و آتش‌سوزی مستحکم باشند.