تاثیر قاب پنجره بر آن

تاثیر قاب پنجره دوجداره

تاثیر قاب پنجره بر آن

تاثیر قاب پنجره دوجداره

پنجره از اعضای بسیار زیادی تشکیل شده ک هر کدوم یک جور بر پنجره تاثیر میزارند، مثلا شیشه پنجره بر عایق بودن زیبایی استحکام و غیره… تاثیر دارد که کاملا مشخصه یک بخش مهمی از پنجره است، اما تاثیر قاب پنجره دوجداره بر آن چقد تاثیر داره و چقدر برای ما و پنجره مهمه

تاثیر قاب پنجره دوجداره

برای استفاده روزانه بیشتر از انرژی خورشیدی و کاهش دمای اطراف به نماهایی نیازمندیم،

که انتقال دهنده نور بیرون به داخل ساختمان باشند.

همچنین برای استفاده از تکنولوژی‌های جدیدی همچون پرده‌های کنترلی، به نماهایی شیشه‌ای نیازمندیم.

در این مقاله قصد داریم، به توضیح تاثیر قاب پنجره دوجداره در زیبایی نمای ساختمان بپردازیم.

همچنین قرار است، درباره فریم انتظار پنجره دوجداره صحبت کنیم و از انواع قاب پنجره نام ببریم. در انتهای مقاله، شما را با کاربرد پنجره دوجداره در نما و تاثیر نمای پنجره‌دار بر معماری ساختمان آشنا خواهیم کرد.

تاثیر قاب پنجره دوجداره : فریم انتظار پنجره دوجداره چیست؟

فریم انتظار چارچوبی فلزی است، که محدوده پنجره دوجداره را مشخص می‌کند.

این فریم به عنوان قاب در زیر پنجره و در داخل دیوار قرار می‌گیرد.

نام دیگر فریم انتظار پنجره دوجداره، ساب فریم است.

معمولا زمان قرار دادن و نصب ساب فریم در پایان عملیات دیوارچینی و پیش از سفیدکاری می‌باشد.

بهتر است قبل از نصب ساب فریم، آن را رنگ آمیزی کنیم

تا در طول زمان دچار زنگ‌زدگی و خوردگی نشود.

در هنگام نصب فریم انتظار به این نکته توجه کنید، که این فریم باید کاملا تراز، شاقول و کاملا بدون خمیدگی و پیچیدگی در محل مورد نظر قرار بگیرد و نصب شود. در صورتی که ساب فریم کاملا تراز نباشد، باعث تاثیرگذاری منفی بر عملکرد پنجره دوجداره می‌شود و نصاب، برای نصب آن به دردسر می‌افتد. همچنین در عایق بودن پنجره دوجداره نیز تاثیر منفی می‌گذارد.

نصب فریم انتظار باید به روشی باشد که در ادامه مراحل بنایی، تغییر و اتفاق خاصی باعث حرکت احتمالی آن نشود. همچنین باید طوری نصب شود، که سطح داخلی آن، با سطح کف دیوارها مماس باشد. به این ترتیب می‌توان از بروز احتمالات در آینده جلوگیری کرد.

تاثیر قاب پنجره بر آن

نکات مهمی که باید برای تاثیر قاب پنجره دوجداره در نظر گرفت

برای نصب فریم آهنی پنجره باید فریم انتظاری انتخاب کرد، که استاندارد و متناسب با ابعاد و سطح مقطع پروفیل باشد. همچنین فریم نباید دویدگی داشته باشد.

یکی از نکات مهمی که باید در نصب فریم آهنی پنجره مورد توجه قرار گیرد، استفاده از فریم انتظاری است، که تاب برنداشته باشد. برای جلوگیری از تاب برداشتن و به اصطلاح شکم دادن فریم آهنی انتظار در اندازه‌های بزرگ و عرض و ارتفاع زیاد، باید از تسمه آهنی در محل‌های نمایش داده شده استفاده کرد تا از ایجاد تاب‌دیدگی جلوگیری شود.

محل قرار گیری فریم انتظار در دیوار کجاست؟

اینکه چارچوب آهنی قاب، لب به لب با دیوار داخلی یا همان نمای داخل دیوار و یا در مابین نمای خارجی و نمای داخلی قرار گیرد، کاملا به نظر معمار و مهندس ساختمان و سلیقه او بستگی دارد.

اما موضوع مهمی که وجود دارد، آن است که در صورت استفاده از فریم انتظار مماس با نمای دیوار داخلی، برای پوشاندن قاب فلزی باید از پروفیل لبه دار یا اصطلاحا روکوب‌دار استفاده کرد. همچنین می‌توان از قاب دور پنجره و روکوب چوبی بهره گرفت.

آیا می‌توان از سنگ و سیمان به جای فریم آهنی استفاده کرد؟

در برخی از پروژه‌ها می‌توان فریم آهنی پنجره را با سنگ یا سیمان جایگزین کرده. امکان آماده و نصب کردن قاب پنجره با این دو مصالح نیز امکان‌پذیر است. به دلیل ناتراز بودن، در صورت وجود اختلاف عرض و ارتفاع ابتدایی و انتهایی چارچوب و احتمال انتقال بار دیواره‌ها به درب و پنجره دوجداره، بهتر است برای فریم انتظار از چارچوب آهنی استفاده کرد.