انواع شیشه پنجره دوجداره

انواع شیشه پنجره دوجداره

انواع شیشه پنجره دوجداره

انواع شیشه پنجره دوجداره
انواع شیشه پنجره دوجداره

انواع شیشه پنجره دو جداره


انواع شیشه پنجره دوجداره شامل شیشه های ساده، شیشه رفلکس، شیشه سکوریت، شیشه هوشمند و … می شود که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم. امروزه با بیشتر شدن جمعیت در شهر های بزرگ به طبع آلودگی صوتی بیشتر شده است که افراد برای اینکه مکان هایی که در آن زندگی یا کار می کنند را از این آلودگی صوتی و همچنین حرارت ایمن کنند از انواع شیشه ها در ساخت در و پنجره دو جداره استفاده می کنند، ما در این مقاله می خواهیم به بررسی انواع شیشه پنجره دو جداره بپردازیم و با مدل های موجود در بازار و ساختار آن ها آشنا شویم، پس با ما در ادامه ی این مطلب همراه باشید.


همچنین ما در مقاله ی انواع پنجره دو جداره به بررسی پروفیل های مختلف پنجره های دو جداره و سه جداره پرداختیم که می توانید آن را مطالعه کنید.


انواع شیشه پنجره دو جداره کدام است ؟


شیشه پنجره دوجداره دارای مدل های مختلفی است که عبارتند از :

شیشه فلوت ساده پنجره دوجداره
شیشه فلوت ساده پنجره دوجداره


شیشه فلوت ساده

همانطور که از نامش پیداست این شیشه ها ساده می باشند و در اکثر منازل و ادارات مورد استفاده قرار می گیرند، اگر از شیشه فلوت ساده در پنجره دو جداره استفاده شود استحکام خوبی پیدا می کند که این استحکام به خاطر وجود هوا بین دو شیشه است و در برابر ضربات استجکام خوبی دارد ولی نمی تواند نقش عایق را به خوبی ایفا کند و به نوعی عایق صدا و حرارت نمی باشد.

شیشه سکوریت پنجره دوجداره
شیشه سکوریت پنجره دوجداره


شیشه سکوریت

شیشه های سکوریت نیز مانند شیشه فلوت می باشد ولی به دلیل اینکه موقع ساخت حرارت می بیند از استحکام بالاتری به نسبت شیشه فلوت ساده برخوردار است، شیشه سکوریت دارای استحکام و امنیت بالایی است و اگر شکسته شود به قطعات بسیار ریزی تبدیل خواهد شد.

شیشه لمینت پنجره دوجداره
شیشه لمینت پنجره دوجداره


شیشه لمینت

شیشه لیمنت از یک روکش به نام پلی اورتان ساخته شده است که اگر این شیشه ها شکسته شود قطعات کمی از آن ها خرد شده و بر روی زمین می ریزد و به گونه ای است که موقع شکستن در قاب خود باقی می ماند.


شیشه دارای روکش

همانطور که از نام آن پیداست این شیشه ها دارای روکشی است که این روکش مزایایی از قبیل : مقاومت در برابر خط و خش ، مقاومت در برابر خوردگی ، کاهش حرارت، کاهش پرتوهای یو وی و نگهداری خوب است، این شیشه ها چون بازتاب اشعه ی یو وی را کنترل می کند باعث می شود که خطر ابتلا به سرطان در افراد را کاهش دهد.


شیشه سلف کلینینگ

این شیشه ها دارای یک پوشش بیرونی است که این پوشش دی اکسید تیتانیوم می باشد ، وقتی که نور خورشید به دی اکسید تیتانیوم برخورد می کند مولوکول های موجود در اطراف دی اکسید تیتانیوم تبدیل به هیدروکسیل رادیکال می شود، هیدروکسیل رادیکال هر چیزی که مواد آلی داشته باشد را به موارد کوچکتر تبدیل می کند به طور مثال وقتی باران می بارد این مواد آلی به راحتی از روی شیشه پاک می شوند که به همین دلیل به این شیشه ها، شیشه سلف کلینینگ می گویند.


شیشه های کنترل نویز

استفاده از شیشه های فلوت ساده در پنجره های دو جداره به خوبی و تا حد زیادی می توانند آلودگی صوتی و همچنین تبادل حرارت و برودت را کاهش دهند، حال اگر از شیشه های کنترل نویز در پنجره های دوجداره استفاده شود تا درصد بالاتری می تواند وظیفه ی عایق بودن را ایفا کند، از این شیشه ها بیشتر برای مکان هایی استفاده می شود که بیشتر در معرض سر و صدا هستند، مانند خانه های اطراف فرودگاه ها که آلودگی صوتی در آن زیاد است.


شیشه های تزئینی

این شیشه ها دارای طراحی های گوناگونی است که شما می توانید با طرح هایی که در نظر دارید آن ها را در این شیشه ها پیاده کنید، از این شیشه ها بیشتر برای منازل استفاده می شود.

شیشه رنگی پنجره دوجداره
شیشه رنگی پنجره دوجداره


شیشه رنگی

این شیشه ها دارای انواع مختلفی از رنگ ها می باشد که از دلایل انتخاب اینگونه شیشه ها می توان به زیبایی ظاهری و همچنین کنترل اشعه ی خورشید اشاره کرد، از این شیشه ها برای برج ها و همچنین شیشه های خودرو ها استفاده می شود. (مطالعه مقاله : در و پنجره سنتی یا اورسی)

شیشه رفلکس پنجره دوجداره
شیشه رفلکس پنجره دوجداره

شیشه رفلکس

شیشه رفلس با استفاده از آلیاژ های خاصی تولید شده است که با تابش نور خورشید به آن ها می تواند زیبایی خاصی را برای نمای ظاهری ساختمان ایجاد کند، این شیشه ها برای نمای ساختمان های بزرگ و برج ها استفاده می شود.


شیشه کنترل کننده انرژی

این شیشه ها همانطور که از نامش پیداست انرژی را کنترل می کند یعنی در تابستان از نور خورشید و در زمستان از ورود سرما جلوگیری می کند که استفاده از این شیشه ها می تواند در هزینه های گرمایشی و سرمایشی شما صرفه جویی کند.


شیشه مسلح یا شیشه سیمی

شیشه مسلح یا شیشه سیمی را با اضافه نمودن توری فلزی، میان شیشه می سازند و بیشـتر برای درب های ورودی، کارگاه ها، موتورخانه ها، آسانسورها و هـر جایی که خطر شکـسـتن و فرو ریختن شیشه وجود دارد، استفاده می نمایند.این شیشه ها در برابر حرارت مقاومت خوبی دارد و اکثراً در بیمارستان ها و یا مدارس هم مورد استفاده قرار می گیرند.

شیشه هوشمند پنجره دوجداره
شیشه هوشمند پنجره دوجداره

شیشه هوشمند

شیشه هوشمند یا شیشه مات شونده برقی نوع جدیدی از شیشه ها می باشند. این نوع شیشه ها اغلب به صورت لمینت بوده و همه ویژگی های شیشه لمینت را دارا می باشند، مضاف بر اینکه با طلق PDLC موجود بین دوشیشه امکان مات و یا شفاف شدن در کسری از ثانیه با استفاده از جریان برق را دارا هستند.

شیشه های مات شونده برای ایجاد حریم خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند نقش بسزایی در طراحی های نوین ساختمانی داشته باشند.


نکاتی برای استفاده از شیشه در ساختمان ها

برای استفاده از شیشه در ساخت در و پنجره دوجداره نکاتی را باید رعایت کنیم که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم :


• نوع شیشه انتخابی متناسب با نوع کاربرد آن باشد. به عنوان مثال سعی شود شیشه پنجره های ساختمانی از نوع دوجداره باشد.


• شیشه های تهیه شده بدون موج باشد


• شفافیت شیشه در تمام سطح آن باید بصورت یکنواخت باشد.


• درصورت استفاده از شیشه های دوجداره، نوارها و چسب عایق بندی مابین دولایه شیشه آن بصورت کامل اجرا شده باشد و همچنین تست های لازم جهت وجود گاز مابین دولایه انجام شود.


• کنترل گونیا بودن و عدم وجود ترک و لب پریدگی در شیشه ها قبل از نصب صورت پذیرد.


• جهت حمل و نقل شیشه ها از خودروهای مناسب و تجهیزات مربوط به این امر استفاده گردد.


• انبارداری و دپوی شیشه های در محل پروژه باید به نحوی صورت پذیرد که در مسیر تردد نباشد و ترجیحا زیر آنها از الوارهای چوبی و شاسی های مخصوص شیشه استفاده شود.


• بسته بودن صحیح پیچ ها و بست های نگهدارنده شیشه بعد از نصب حتما باید کنترل گردد.


• درصورت نیاز به گردگیر در اطراف شیشه های نصب شده، درست بودن محل قرارگیری آنها حتما کنترل گردد.


• درصورت استفاده از شیشه های بزرگ در نما (نماهای شیشه ای) حتما از شیشه های سکوریت و لمینت استفاده گردد.


• شیشه هایی که در معرض عبور و مرور افراد می باشد، باید از نوع سکوریت باشد تا درصورت شکستن به کسی آسیب نرساند.

با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، از شما عزیزان می خواهیم که اگر تجربه ای راجع به استفاده از انواع شیشه پنجره دو جداره دارید با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

پنجره دوجداره زودرن

مشاوره رایگان زودرن

با ما تماس بگیرید

۳۴۸ ۳۶ ۸۸۸ – ۰۲۱